دکتر آنوش شفیعی متخصص پوست و مو و زیبایی و لیزر
  • مطب تهران: 02122387100 - 09215267100
  • مطب قشم: 07635226112
درمان اسکار اکنه

برطرف کردن اسکار جوش با ساب سيژن !

شیوه ای مدرن برای درمان جوش و از بین بردن جای جوش ، اسکار و آکنه ، ساب سیژن می باشد . البته علاوه بر درمان جای جوش با استفاده از سابسیژن ، می توان جوش را از طریق طب سنتی و با استفاده از ماسک های ساخته شده از گیاهان مختلف، تا حدودی بهبود بخشید.
نکته قابل توجه اینجاست که روش ساب سیژن ، در کمترین زمان ممکن ، بهترین نتایج را در رفع جای جوش دارد.

s 4

سابسیژن چیست؟

سابسیژن یک نوع روش جراحی به صورت سرپایی می باشد که از طریق برطرف کردن چسبندگی های زیر پوست ، به درمان جوش و رفع جای اسکارهای فرورفته یا آتروفیک مثل جای جوش و آکنه ، جای آبله مرغان و بخیه می پردازد. بدین صورت که با تزریق حجم زیادی از یک ماده بی حسی ویژه به زیر پوست ، سبب می شود تا پوست از لایه های زیرین خود جدا شود. در نتیجه ی این کار ، رشته های فیبروتیک آزاد شده ، عملیات کلاژن سازی توسط پوست فعال می شود و به بهبود زخم ، ترمیم اسکار و در نهایت زیبایی پوست صورت منجر می گردد.

کانولا کانولا

چرا درمان جای جوش با استفاده از سابسیژن بهترین روش درمانی جوش ها محسوب می شود؟

ایجاد فرو رفتگی های پوست پس از جوش یا آبله مرغان، به این دلیل است که آسیب اسکار علاوه بر سطح پوست به لایه های زیرین پوست نیز رسوخ کرده است. برای رفع این مشکل بهترین راه این است که این اسکار را از لایه های زیرین پوست جدا کنیم . از آنجاییکه میکرونیدلینگ و روش لیزر قابلیت نفوذ به لایه های عمیق پوستی را ندارند ، از روش درمانی جایگزین به نام سابسیژن استفاده می شود تا با نفوذ به لایه های زیرین پوست آسیب دیده ، بتواند چسبندگی اسکار به لایه های زیرین پوست را برطرف سازد.

روش های انجام سابسیژن پوست

روشهایی که تاکنون برای سابسیژن پوست صورت استفاده شده است :

1. استفاده از سوزن نوکور برای سابسیژن پوست (روش قدیمی)
در این روش با استفاده از سوزنی که بی شباهت به نیزه نبوده است ، به بافتهای زیرین پوست دسترسی پیدا کرده و با حرکت های سوزن ، بافت چسبنده و فیبروتیک را برش می دادند. اما در این روش به علت تیز بودن نوک سوزن ، بیمار درد شدیدی را حس می کرد و با عوارض همچون ایجاد جای جوش های جدید ناشی از سوزن ، بروز تیرگی و کبودی و لک در ناحیه تحت درمان و همچنین احتمال بروز دوباره فرورفتگی مواجه می شود. به همین دلیل این روش دیگر چندان رایج و محبوب نمی باشد.

2. استفاده از سوزن کانولا برای سابسیژن پوست (روش جدید)
انجام سابسیژن پوست با سوزن کانولا ، از بین بردن اسکار آکنه ، جوش ، سالک و همینطور خطوط خنده و اخم و رفع چین و چروک های عمیق و در کل جوان سازی پوست را با تحول اساسی روبرو کرد. از فواید این روش این است که بدون درد و عوارض چندانی به بافتهای فیبروتیک زیرین پوست راه پیدا کرده و آنها را برش می دهد. این روش توسط متخصصان پوست زیادی در حال استفاده است.

کاندیدای مناسب ساب سیژن چه افرادی می باشند ؟

افرادی که اسکار و جای آکنه جوش های عمیقی در صورت دارند.
افرادی که خط خنده (چین نازولبیال) با عمق زیاد دارند.
افرادی که به دلایلی همچون آبله مرغان ، اسکارهای وسیع و فروفته دارند.
افرادی که به دلیل بالا رفتن سن ، پوست صورتشان چین و چروک های عمیق دارد.
افرادی که به دلیل زیاد در معرض آفتاب بودن ، پوستشان چروک افتاده است.

چند جلسه سابسیژن برای رفع اسکار آکنه و جوش کافی است ؟

از آنجایی که ویژگیهایی پوست افراد با یگدیگر متفاوت می باشد ، نمی توان به طور قطعی تعداد دقیقی از جلسات را برای تمامی افراد به صورت یکسان در نظر گرفت. در واقع تعداد جلسات مورد نیاز برای سابسیژن به مواردی متعددی از جمله توانایی کلاژن سازی پوست ، نوع فرورفتگی به وجود آمده و میزان عمق فرورفتگی آن بستگی دارد. با این وجود و در حالت کلی تعداد 3 تا 6 جلسه با فاصله زمانی یک ماهه ، برای درمان اسکارهای با عمق متوسط کافی می باشد.