دکتر آنوش شفیعی متخصص پوست و مو و زیبایی و لیزر
  • مطب تهران: 02122387100 - 09215267100
  • مطب قشم: 07635226112
پیلینگ

پیلینگ چیست؟

لایه برداری شیمیائی یا همان پیلینگ درواقع نوعی ایجاد سوختگی کنترل شده و قابل مهار و ایجاد آسیب خیلی سبک و سطحی است که در مراحل اولیه ان مهار میشود درنتیجه این موضوع ، پوست سریعا مراحل ترمیم خود را آغاز میکند و تولید لایه جدید برای پوست شروع میشود.

پوست جدید ظاهری صاف تر و شفاف تر و صورتی رنگ تر دارد که این دلیل بسیار مهمی  بر انجام یک روند ترمیم عالی است. این تغییرات بصورت خیلی سریع و نمایان از حدود 7 الی 10 روز بعد از انجام پیلینگ شروع میشود و درواقع اولین نشانه های انجام یک پیلینگ اصولی ترمیم زودرس خوب است. اثر دیررس و بسیار مهم پیلینگ تحریک فیبروبلاستها به سنتز کلاژن و الاستین است که طی 2 الی 6 ماه بعد سنتزکلاژن انجام میشود و این درواقع انجام جوانسازی عمقی توسط سیستم پیلینگ کنترل شده و حرفه ای است.

s 6

موارد کاربرد پیلینگ

نقایص اپیدرمی مثل ملاسما یا همان لک های حاملگی
کک و مک
افزایش رنگدانه های ملانین پوست پس از التهاب های شدید مثل سوختگی و …. که تحت عنوان هایپر پیگمانتاسیون نام برده میشود.
آکنه های شدید که باعث ایجاد جای جوش عمیق شده است.
اسکار زخمها
جمع کردن و کوچک نمودن منافذ باز پوستی، کنترل ترشح سبوم و تنظیم چربی پوست مخصوصا در افرادی که دارای پوستهای کم آب و دارای چربی زیاد هستند.
کمک به شاداب کردن و روشن تر کردن پوست مخصوصا در افرادی که دارای سوابق متوالی استرس های مختلف و افسردگی های طولانی و یا از همه مهمتر برای افرادی که جدیدا دچار غم و حادثه فوت یکی از اقوام نزدیک شده اند. این روش به همراه سایر خدمات تکمیلی آن بسیار موثر است.

مواد مورد استفاده در پیلینگ

چندین نوع مواد لایه بردار است که برای انجام پیلینگ کاربرد خوبی دارد که مهمترین آنها عبارتند از :
یخ خشک یا CO₂ جامد
آلفا هیدروکسی اسید و بتاهیدروکسی اسید
فنول
TCA تری کلرواستیک اسید
ترتینوئین
محلول گوردون – بیکر (Baker-Gordon)
محلول جسنر(Jessner) که حاوی اسید لاکتیک 14%، رزورسینولون 14%، اسید سالیسیلیک 14 % و الکل است.
رزورسینولون که سوزاننده و حالت جذب سیستمیک دارد.
بعضی مواقع متناسب با هر نوع مشکل بیمار و از طرفی متناسب با سن بیمار و وضعیت ترمیم و سوابق بیماری افرد توسط پزشک حاذق نوع ماده مناسب تجویز و استفاده میشود که در زمانهای مختلف امکان تعویض یا جابه جایی هم در زمانهای مورد نیاز با صلاحدید پزشک انجام میشود.

نکات قبل از پیلینگ

در افرادی که حامله هستند انجام پیلینگ ممنوع است و فقط برای انجام یک نوع پیلینگ ان هم برای کار با گلوکولیک اسید با رعایت شرایط خاص اشکالی ندارد.
افرادی که سابقه گوشت اضافه یا کلوئید دارند انجام پیلینگ های سطحی با احتیاط انجام بشوند و از انجام پیلینگ های عمق متوسط یا زیاد حنما پرهیز بشود.
افرادی که جزء تیپ های پوستی 5 و 6 هستند یعنی سیاه پوست و تیره هستند احتمال ایجاد اسکار و هیپرپیگمانتاسیون و یا کلوئید وجود دارد که بهتر است انجام نشود.
افرادی که سابقه مصرف راکوتان در طی 6 ماه گذشته دارند حتما باید از انجام پیلینگ پوست پرهیز بشود حتی از انجام پیلینگ سطحی باید صرف نظر کرد.
در افرادی که داروهای OCP یا همان داروهای ضدبارداری استفاده میکنند نیز از انجام پیلینگ باید خودداری شود زیرا احتمال ایجاد لک بالا برده میشود.
وجود تبخال فعال یا هرپس فعال مانع انجام پیلینگ میشود و حتما باید پرهیز بشود اما کسانیکه سابقه تبخال دارند باید به صورت پیشگیرانه مصرف داروهای پروفیلاکسی داشته باشیم مثلا آسیکلوویر که مانع از عود فعالیت بیماری بشویم.
در افرادی که دچار بیماری فاویسم یا کمبود آنزیم G6PD هستند (همان بیمارانی که به باقالی حساسیت دارند و سریعا دچار کم خونی و زردی میشوند) باید از انجام پیلینگ صرف نظر کنند این بیماران حتی با انجام پیلینگ های سبک با AHA دچار تجزیه گلبول قرمز میشوند.
زنان نسبت به مردان در مقابل انجام پیلینگ واکنش بهتری نشان میدهند . پوست آقایان ضخیم تر و چرب تر است بنابراین جذب دارو در پوستشان غیر یکنواخت است و ممکن است اثرات درمانی یک پیلینگ خوب را در سراسر پوست بطور یکسان مشاهده نکنیم.
بهتر است حداکثر 14 روز از انجام اعمال زیبایی مثل میکرودرم ابریژن گذشته باشد.
بیمارانی که مشکل قلبی دارند انجام پیلینگ با فنول برایشان ممنوع است و احتمال ایجاد مشکلات قلبی شدید تر وجود دارد.

نکات بعد از پیلینگ

انجام حرفه ای و اصولی شامل 2 مرحله مهم است :
مرحله اول انتخاب صحیح بیمار و نوع ماده پیلینگ است که حتما باید مورد یا موارد ممنوعه بیماران در نظر گرفته بشود که طی مطالب قبلی بطور کامل توضیح داده شده است.
مرحله دوم شامل اقداماتی است که باید افراد و پزشک معالج درمورد آن ،اقدامات لازم را انجام بدهند. مهم این است که طی دوره درمان از مواد مولتی ویتامین و مینرال استفاده مداوم بشود . بعد از پیلینگ باید مداوم از ضد آفتاب بدون رنگدانه و بدون روغن با SPF بالای 70 استفاده بشود و مهم این است که حتی در منزل که نورهای مصنوعی وجود دارد مثل انواع لامپ های کم مصرف و حتی نور مربوط به تلویزیونهای LED از کرم های ضد آفتاب با SPF پایین تر استفاده بشود.
نکته بسیار مهم این است که طی این ایام اصلا نباید از مواد آرایشی حاوی رنگدانه مثل انواع کرم پودر و … استفاده شود، زیرا در طی این ایام احتمال ایجاد لک بطور 100% بالا میرود. همچنین از کرم های ترمیم کننده خوب و کرم های مرطوب کننده مناسب حداقل به مدت 30 روز استفاده شود.
نکته مهم این است که به پوست فرصت بدهیم تا در بهترین وضعیت ممکن عمل ترمیم و کلاژن سازی و جوانسازی واقعی انجام بشود.
درصورت امکان و متناسب با وضعیت زندگی و شغلی افراد تا چند روز اول از حضور در محیط های آلوده خودداری شود و در معرض نورهای شدید قرار نگیرند.

انواع پیلینگ

اگر منظور از پیلینگ را بطور کلی لایه برداری در نظر بگیریم بر اساس عمق نفوذ و قدرت اثر عملکردی بطور کلی 3 نوع پیلینگ داریم :
شیمیائی
مکانیکی یا همان میکرودرم ابریژن
لیزری که بوسیله دستگاههای لیزری جدید ایجاد شده است.